Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutsiyası qabul qilinganiga 30 yil to’lishi munosabati bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Tadbirni institut rektorı E. Toreniyazov kirish so’zi bilan ochdi va boshqarıb bordi. Dastlab O’zbekiston va Qoraqalpog’iston Respublikasi Davlat madhiyalari yangradi.
Tadbirda Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’ı Kengesining agrar, suv xo’jaligi, tabiatni muhofaza qilish va ekologiya masalalari qo’mitasi raisi
D. Utambetov, Qoraqalpog’iston Respublikasi Adliya Vaziri S. Mambetkarimov, institut prorektori R. Ibragimova, harbiylar va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutsiyasi
1993-yil 9-aprelda qabul qilingan bo’lib, u 26 bob, 6 bo’lim, 121-moddadan iborat.
Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutciyasining III bobi Konstitusiya va qonunning ustuvorligi haqida bo’lib, uning 15-moddasida Qoraqalpog‘iston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasi va Qoraqalpog‘iston Respublikasining Konstitutsiyalari va qonunlarining ustunligi so‘zsiz tan olinadi deb ko’rsatilgan.
Shu bilan birga, tadbirda qishloq xo’jaligi sohasindagi yoshlarning bilim olishi va faoliyati uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, shu bilan birga institutimiz talabalarining muvaffaqiyatlari, ularning ilmiy izlanishlari faxr bilan tilga olindi.

В Институте сельского хозяйства и агротехники Каракалпакстана состоялось собрание по случаю 30-летия принятия Конституции Республики Каракалпакстан.
Ректор института Е. Тораниязов открылся собрание введением и вел вперед. Сначала прозвучали государственные гимны Узбекистана и Республики Каракалпакстан.
Председатель Комитета Народного Совета Республики Каракалпакстан. D. Утамбетов, министр юстиции Республики Каракалпакстан С. Мамбеткаримов, проректор института Р. Ибрагимова, солдаты и молодые студенты.
Как указано в предложении, двенадцатый адрес Конституции Республики Каракалпакстан был принят на двенадцатом заседании Совета заочных Республики Каракалпакстан 9 апреля 1993 года и состоит из 26 глав, 6 разделов и 121 статьи.
Глава III Конституции Республики Каракалпакстан посвящена Конституции и верховенству закона, а ее 15-я статья гласит, что Конституции и законы Республики Каракалпакстан и Республики Узбекистан имеют абсолютный приоритет в Республике Каракалпакстан.
Включая. Также было упомянуто о возможностях, созданных для молодежи, возможностях, созданных для обучения и работы молодежи в сфере сельского хозяйства, а также о достижениях студентов нашего института, их научной и инновационной деятельности.