Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutsiyası qabul qilinganiga 30 yil to’lishi munosabati bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Tadbirni institut rektorı E. Toreniyazov kirish so’zi bilan ochdi va boshqarıb bordi. Dastlab O’zbekiston va Qoraqalpog’iston Respublikasi Davlat madhiyalari yangradi.
Tadbirda Qoraqalpog’iston Respublikasi Jo’qorg’ı Kengesining agrar, suv xo’jaligi, tabiatni muhofaza qilish va ekologiya masalalari qo’mitasi raisi
D. Utambetov, Qoraqalpog’iston Respublikasi Adliya Vaziri S. Mambetkarimov, institut prorektori R. Ibragimova, harbiylar va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutsiyasi
1993-yil 9-aprelda qabul qilingan bo’lib, u 26 bob, 6 bo’lim, 121-moddadan iborat.
Qoraqalpog’iston Respublikasi Konstitutciyasining III bobi Konstitusiya va qonunning ustuvorligi haqida bo’lib, uning 15-moddasida Qoraqalpog‘iston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasi va Qoraqalpog‘iston Respublikasining Konstitutsiyalari va qonunlarining ustunligi so‘zsiz tan olinadi deb ko’rsatilgan.
Shu bilan birga, tadbirda qishloq xo’jaligi sohasindagi yoshlarning bilim olishi va faoliyati uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, shu bilan birga institutimiz talabalarining muvaffaqiyatlari, ularning ilmiy izlanishlari faxr bilan tilga olindi.

A meeting was held at Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies on the occasion of the 30th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan.
The rector of the Institute, E. Toraniyazov, opened the meeting with an introduction and followed. First, the national anthems of Uzbekistan and the Republic of Karakalpakstan were played.
Chairman of the Committee of the People’s Council of the Republic of Karakalpakstan. D. Utambetov, Minister of Justice of the Republic of Karakalpakstan S. Mambetkarimov, Vice-Rector of the Institute R. Ibragimova, soldiers and young students participated.
As stated in the proposal, the twelfth address of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan was adopted at the twelfth meeting of the Correspondence Council of the Republic of Karakalpakstan on April 9, 1993 and consists of 26 chapters, 6 sections and 121 articles.
Chapter III of the Constitution of the Republic of Karakalpakstan is devoted to the Constitution and the rule of law, and its 15th article states that the Constitutions and laws of the Republic of Karakalpakstan and the Republic of Uzbekistan have absolute priority in the Republic of Karakalpakstan.
Including. It was also mentioned about the opportunities created for young people, the opportunities created for the education and work of young people in the field of agriculture, as well as the achievements of the students of our institute, their scientific and innovative activities.