Xalqaro va milliy ekspertlar ishtirokida seminar bo’lib o’tdi
O’zbekiston-Yaponiya hamkorligidagi qo’shma xalqaro loyihasi SATREPS loyihasining tajriba maydoni-Qoraqalpog’iston Respublikasi Qorao’zak tumanidagi Qorabug’a galafit fermasida tuzdan zarar ko’rgan qishloq xo’jalik erlarining iqtisodiy samarodorligini oshirish maqsadida seminar trening bo’lib o’tdi.
Tadbirda tuproqshunoslik sohasi vakillari tomonidan EM-38 yordamida tuproq sho’rlanishini xaritalash ishlari olib borildi hamda ishtirokchilarga tuproq sho’rlanishiga qarshi kurashish bo’yicha olib borilayotgan ilimiy ishlar, shuningdek, tuproq sho’rlanishini yumshatish uchun galafitlardan foydalanish, ularning afzalliklari, tuzdan zarar ko’rgan qishloq xo’jalik yerlarining iqtisodiy samarodorligini oshirish masalalari haqida keng turda ma’lumotlar berildi.
Seminarda Yaponiya universitetlari, O’zbekiston va Qoraqalpog’iston Respublikasi oliy o’quv yurtlari, Yaponiyaning Totterı universiteti professori Kristina Nikalayevna Taderich hamda mazkur universitet docenti Fujimaki Haruyuki, Mie universiteti docenti Matsuo Naoko va Rossiya Federaciyasining M. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti doktoranti Timofey Kalnin, FAO ning O’zbekistondagi vakolatxonasining O’zbekistonda ozuq-ovqat tizimining erdan foydalanish va qayta tiklash ta’sirini baholash dasturi loyihasi kordinatori A.Nurbekov, UZGIP laboratoriya bo’limi boshligi X. Solixjon, UZGIP tuproqshunoslik bo’limi boshliǵi R. Ibragimov hamda xorijiy davlatlarning bir qator tuproqshunoslik sohasi vakillari hamda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti ilmiy ishlar va innovaciyalar bo’yicha prorektori B. Jollibekov ishtirok etdi.
Seminarni o’tkazishdan asosiy maqsad, O’zbekiston Respublikasida hamda chet davlatlarning olimlari tomonidan olib borilayotgan ilmiy ishlarni Qoraqalpog’iston Respublikasi tuprog’ida tajriyba qilish, sinovda o’tkazish va sho’rga chidamli o’simliklarni, gallaktiklarni sho’r tuproqlarda ekish orqali tuproq tuzlanishini yumshatishdan iborat.
Seminarda ta’kidlanganidek, bugingi kunga qadar xorijiy, O’zbekistonlik va Qoraqalpog’istonlik olimlar tomonidan sho’rlanishga qarshi kurashish metodlari o’rganilib, ilimiy ishlar olib borilmoqda. Agar tuproqning yuqori qatlami qurib qolsa, o’sha yerda tuz paydo bo’la boshlaydi. Binobarin, tuproqda namlikni ushlab turish uchun olimlar tuproqning ustki qismida o’simlik qoldiqlarini qoldirish zarur.
Bu usul Qoraqalpog’iston Respublikasida avvaldan qo’llaninilib kelinayotgan usullardan biri bo’lib, endilikda uni yanada kuchaytirish lozimligi atab o’tildi. Shu jumladan, sho’rga chidamli, shet davlatlarning turli xil galafit o’simliklarni olib kelish hamda bu erlarda etishtirish bo’yicha fikrlar bildirildi. Galafit o’simliklar tuzda yaxshi o’sib-rivojlanadigan, suvsizlikka chidamli yovvoyi o’simlik turlari hisoblanadi.
Tadbirda tuproqshunoslik sohasi vakillari tomonidan tuproq-suv-o’simlik sho’rlanish dinamikasi modelin ishlab chiqish va uni tatbiq bo’yicha fikrlar bildirildi.
Seminar davomida ishtirokchilarga O’zbekiston-Yaponiya qo’shma SATREPS loyihasi Orol dengizi hududlarida oziq-ovqat xavsizligini oshirish uchun chorvachilik sohasida galafit o’simliklardan em-xashak ishlab chiqarishning iqlimga chidamli innovacion yondashuvlari va texnologiyalari, Amudaryo havzasi bo’ylab sho’rlangan va qurg’oqchilikka moyil agro landshaftlarda kvazireal vaqt rejimida monitoring asosida suvni boshqarish va yerdan optimal foydalanish uchun innovatsion yondashuvlar va iqlimga chidamli texnologiyalarni moslashtirish va rag’batlantirish» loyihalarining mazmun-mohiyati tushuntirildi hamda olib borilayotgan ilmiy ishlar xususida batafsil ma’lumotlar berildi.
Olimlar tomonidan tuproqni monitoring qiluvchi, sho’rlanish darajasini o’lchash asboblari bilan tuproqda tahlil ishlari olib borildi.
Seminar yakuninda ishtrokchilar tájriyba maydonida ekilgan, sho’rga chidamli o’simlik turlari bilan tanıshdı hamda o’zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan javoblar oldi.

Проведен семинар с участием международных и национальных экспертов
В целях повышения экономической эффективности сельскохозяйственных земель, пострадавших от засоления, в галафитовом хозяйстве » Qorabug’a » Караозакского района Республики Каракалпакстан проектом SATREPS, совместным международным проектом узбекско-японского сотрудничества, был проведен обучающий семинар.
На мероприятии представители области почвоведения провели картографирование засоления почв с помощью ЭМ-38, а участники были проинформированы о научных работах по борьбе с засолением почв, а также об использовании галафитов для смягчения засоления почв, их преимуществах и солевой ущерб.Была дана широкая информация по вопросам повышения экономической эффективности сельскохозяйственных угодий.
На семинаре выступили профессор Кристина Николаевна Тадерич из японских университетов, высших учебных заведений Республики Узбекистан и Республики Каракалпакстан, Университета Тоттери Японии и доцент Фудзимаки Харуюки, доцент Мацуо Наоко из Университета Миэ, а также докторант Тимофей Калнин из Ломоносова. Московский государственный университет Российской Федерации, ФАО А.Нурбеков, координатор проекта программы оценки воздействия землепользования и восстановления продовольственной системы в Узбекистане, заведующий лабораторным отделом УЗГИП Х.Солихжон, заведующий кафедрой почвоведения УЗГИП Р.И.Брагимов и представители ряда зарубежных стран в области почвоведения, проректор по научной работе и инновациям Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б.Жоллыбеков.
Основная цель семинара — апробация научной работы, проводимой учеными Республики Узбекистан и зарубежных стран на почве Республики Каракалпакстан, и по высадке в засоленных почвах солеустойчивых растений и галаксий, заключается в смягчении засоление почвы.
Как было отмечено на семинаре, до сегодняшнего дня зарубежные, узбекские и каракалпакские ученые изучают методы борьбы с засолением и ведут научную работу. Если верхний слой почвы подсохнет, там начнет образовываться соль. Поэтому, чтобы сохранить влагу в почве, ученым необходимо оставлять растительные остатки на поверхности почвы.
Этот метод является одним из методов, которые использовались в Республике Каракалпакстан, и в настоящее время было отмечено, что он должен быть дополнительно усилен. Среди них высказывались мнения о завозе из иностранных стран различных галафитных растений, устойчивых к соли, и о выращивании их на этих землях. Галафиты — засухоустойчивые дикорастущие растения, которые хорошо растут в соли.
На мероприятии представители области почвоведения высказали свое мнение о разработке и внедрении модели динамики засоления почва-вода-растение.
В ходе семинара участники были ознакомлены с климатоустойчивыми инновационными подходами и технологиями совместного узбекско-японского проекта SATREPS по повышению продовольственной безопасности в Приаралье, а также климатоустойчивыми инновационными подходами и технологиями производства кормов из галафитных растений. в животноводстве, по бассейну Амударьи Суть проектов «Инновационные подходы к управлению водными ресурсами и оптимальному землепользованию в засушливых агроландшафтах и адаптация и продвижение климатоустойчивых технологий на основе мониторинга в квазиреальном времени» было разъяснено и предоставлена подробная информация о проводимой научной работе.
Ученые провели анализ почвы с помощью приборов для мониторинга почвы и измерения солености.
В завершение семинара участники ознакомились с солеустойчивыми видами растений, высаженными на опытном участке, и получили ответы специалистов на интересующие их вопросы.