2025 yil 7 fevral kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan «Naqshlarda birlik, an’analarda faxr» mavzusida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi Z.Mambetniyazova ochib berdi. Uchrashuvda yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor R.Ibragimova so‘zga chiqdi.
O‘tkazilgan tadbirda «Yosh avlod» MFY raisi A.Kudaybergenova, 4-sektor xotin-qizlar faollari va hududiy «Nuroniy» onaxonlarimiz, hunarmand onaxonlar faol ishtirok etdi.
Milliy kiyim – har bir xalqning madaniyati, tarixi va urf-odatlarini aks ettiruvchi muhim belgisi hisoblanadi.
qimmatbaho liboslar bayrami esa xalqlarning madaniy boyligini namoyish etish, qadimiy an’analarni asrab-avaylash va yosh avlodga yetkazish maqsadida o‘tkaziladigan muhim tadbirdir. Bu bayram dunyoning turli mamlakatlarida nishonlanadi. Unda turli millat va elat vakillari o‘zlarining milliy liboslarida ishtirok etib, madaniy xilma-xillikni namoyon etadi. Milliy liboslar nafaqat nafosat va uslubni, balki tarixiy va ma’naviy qadriyatni ham o‘zida mujassam etgan.
Dunyoning ko‘plab mamlakatlarida ham milliy liboslarga katta e’tibor qaratilgan. Masalan:
Yaponiyada – kimono.
Hindistonda – sariq.
Shotlandiyada – kilt
Qozog‘istonda – chopon va kamzul.
Har bir davlat o‘z milliy kiyimlarini asrab-avaylash va yoshlarga o‘rgatish orqali madaniy an’analarini saqlab qolishga harakat qiladi.
2025 yil 7 fevral G‘azal mulkining sultoni Alisher Navoiyning 584 yilligiga bag‘ishlangan adabiy kecha bo‘lib o‘tdi.
Kechani Axborot resurs markazi rahbari U.Amanjolova ochib berdi va boshqarib bordi. Kecha davomida so‘zga: institutimiz yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor R.Ibragimova, Gumanitar va tillar kafedrasi PhD assistenti F.Sherjanova F.Serjanova, Tleubayeva Jibek, Uteniyazova Bolganay, A.Beknazarov va oddiy askarlar Alisher Navoiy hayoti va ijodi bo‘yicha ishtirokchilarga to‘liq ma’lumot berib o‘tdi.
Shundan so‘ng kutubxonachilar klubi rahbari G.Doshniyazova tomonidan Alisher Navoiy hayoti va ijodi bo‘yicha tayyorlangan savol-javob (slayd ko‘rinishi) orqali talaba yoshlarning olgan bilimlari mustahkamlandi.
Kechada 50024 ta harbiy qism safdor askarlari tomonidan musiqiy suhbat bilan davom ettirildi. Kecha yakunida Axborot-resurs markazi boshlig‘i U.Amanjolova, Tyutor P.Dlanovalar faol ishtirok etgan 50024 Harbiy qismi oddiy askarlari hamda talaba yoshlar «Hurmat yorlig‘i» bilan taqdirlandi.

7 февраля 2025 года по инициативе Женского консультативного совета в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий состоялось совещание на тему «Единство в узорах, гордость в традициях.»
Встречу открыла советник ректора по вопросам женщин З. Мамбетниязова. На встрече выступила Первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Р. Ибрагимова.
В мероприятии приняли активное участие председательница махалли «Ёш авлод» А. Кудайбергенова, активистки 4-го сектора, матери «Нуроний» области и мастерицы-ремесленницы.
Национальная одежда — это важный символ, отражающий культуру, историю и традиции каждого народа.
Фестиваль дорогих костюмов — важное событие, проводимое для демонстрации культурного наследия народов, сохранения древних традиций и передачи их молодому поколению. Этот праздник отмечается в разных странах мира. В нем участвуют представители разных национальностей и этносов в своих национальных костюмах, демонстрируя культурное разнообразие. Национальные костюмы воплощают в себе не только элегантность и стиль, но и исторические и духовные ценности.
Во многих странах мира большое внимание уделяется национальным костюмам. Например:
В Японии — кимоно.
В Индии — жёлтый.
В Шотландии — килт
В Казахстане — чапан и камзол.
Каждое государство стремится сохранить свои культурные традиции, сохраняя свою национальную одежду и обучая ее молодежи.
7 февраля 2025 года состоялся литературный вечер, посвященный 584-летию Алишера Навои.
Мероприятие открыл и модерировал руководитель Информационно-ресурсного центра У. Аманжолов. В ходе вечера первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе нашего института Р. Ибрагимова, ассистент кафедры гуманитарных наук и языков Ф. Шержанова, Ф. Сержанова, Тлеубаева Жибек, Утениязова Болганай, А. Бекназаров и рядовые солдаты предоставили участникам подробную информацию о жизни и творчестве Алишера Навои.
После этого знания учащихся были закреплены посредством вопросов и ответов (слайд-смотра), подготовленного руководителем клуба библиотекарей Г. Дошниязовой о жизни и творчестве Алишера Навои.
Вечер продолжился музыкальной беседой рядовых 50024 воинских частей. В завершение вечера руководитель Информационно-ресурсного центра У.Аманжолова и репетитор П.Дланова были награждены «Почетным грамотой» активных участников воинской части 50024 и учащихся.