Seminar-trening 13-14-iyun kunlari bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan bo‘lib, bugun seminarning ochilish marosimi hamda Iqlim o‘zgarishini yumshatish va Orolbo‘yi hududlarining ekologik barqarorligini tiklashga qaratilgan ilmiy tadqiqotlar haqida seminar ishtirokchilari o‘z ma’ruzalarini yig‘ilganlar va ommaviy axborot vositalari vakillariga bayon qildi.
Bugungi seminarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengashi raisining o‘rinbosari R.Saparbayev ochib berdi. Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Alisher Shukurov, Jahon bankining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha katta iqtisodchisi Dr. Pierre Gerber, Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi direktori prof. Shadman Na’mazov, Toshkent davlat agrar universiteti rektori prof. Narzulla Oblomuradov, Marc Van Uytvanck, EU-ASK Facility, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori Berdiyor Jollibekov so‘zga chiqib, seminarning ahamiyati, bugungi kunda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan chora-tadbirlar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Ushbu seminar orqali bugungi kundagi iqlim o‘zgarishi nafaqat qishloq xo‘jaligiga, balki bozor iqtisodiyotiga, o‘sha hududda yashayotgan insonlar salomatligiga, tuproq, iqlim o‘zgarishi orqali hudud ekologiyasiga ham katta ta’sir ko‘rsatishi alohida ta’kidlandi.
Seminar yig‘ilishining ochilish marosimidan so‘ng iqlim o‘zgarishini yumshatish va Orolbo‘yi mintaqasida ekologik barqarorlikni tiklash bo‘yicha ilmiy tadqiqot institutlari, xalqaro tashkilotlar vakillari bugungi kunda olib borilayotgan tadqiqotlarga tayangan holda olib borilayotgan ilmiy ishlar haqida ishtirokchilarga o‘z ma’ruzalarini taqdim etdi.

The seminar-training is scheduled for June 13-14, and today the seminar participants presented their reports to the audience and media representatives about the opening ceremony of the seminar and scientific research aimed at mitigating climate change and restoring the ecological stability of the Aral Sea region.
The seminar was opened by the Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan R.Saparbayev. Then the Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Alisher Shukurov, Senior Economist for Agriculture of the World Bank Dr. Pierre Gerber, Director of the National Center for Knowledge and Innovation in Agriculture Prof. Shadman Na’mazov, Rector of Tashkent State Agrarian University, Prof. Narzulla Oblomuradov, Marc Van Uytvanck, EU-ASK Facility, Ministry of Agriculture, Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies Berdiyor Zhollibekov spoke about the importance of the seminar and the measures that need to be implemented today.
During the seminar, it was emphasized that today’s climate change has a great impact not only on agriculture, but also on the market economy, the health of people living in that area, and the ecology of the region through soil and climate change.
After the opening ceremony of the seminar, representatives of research institutes and international organizations on climate change mitigation and restoration of environmental sustainability in the Aral Sea region presented their reports to the participants on the ongoing scientific work based on current research.