2025-yil 22-sentabr kuni Toshkent shahrida Innovatsion rivojlanish agentligi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) hamkorligida amalga oshirilayotgan qiymati 5,0 mln AQSH dollar bo‘lgan SATREPS-2020 dasturi doirasida qo‘shma muvofiqlashtiruvchi qo‘mitaning 4-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur loyiha “Orolboʻyi mintaqasida tuproqning shoʻrlanishiga qarshi kurashish, yerning unumdorligi va oziq-ovqat xavfsizligini oshirish uchun suv resurslaridan foydalanishni monitoring va nazorat qilishning yangi texnologiyalarini ishlab chiqish”ga qaratilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi yerlarning unumdorligini oshirish, suvdan foydalanish imkoniyati cheklangan hududlarda yashovchi aholining farovonligini yaxshilash va qishloq xo‘jaligiga yangi yapon texnologiyalarini joriy etishdan iborat.
Uchrashuvda yaponiyalik va o‘zbekistonlik olimlar hamda loyiha ishtirokchilari tomonidan 2024–2025-yillarda amalga oshirilgan ishlar natijalari taqdim etildi. Shuningdek, loyihaning kelajakdagi rejalariga oid muzokaralar olib borilib, 2026-yilda bajarilishi rejalashtirilgan ilmiy izlanishlar muhokama qilindi.
Mazkur anjumanda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B. Jollibekov ham ishtirok etdi. U o‘z nutqida 2020-2025 yillarda loyiha doirasida Qorao‘zak tumanlarida olib borilgan ilmiy izlanishlar natijalari haqida ma’lumot berib, mintaqada oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdagi muammolarni hal etishda bunday xalqaro loyihalarning ahamiyati juda yuqori ekanini ta’kidladi.

22 сентября 2025 года в Ташкенте состоялось 4-е заседание совместного координационного комитета в рамках программы SATREPS-2020 стоимостью 5,0 млн долларов США, реализуемой совместно Агентством инновационного развития и Японским агентством международного сотрудничества (JICA).
Данный проект направлен на «Разработку новых технологий мониторинга и контроля использования водных ресурсов для борьбы с засолением почв, повышения плодородия земель и продовольственной безопасности в регионе Приаралья,» основной целью которого является повышение плодородия земель, улучшение благосостояния населения, проживающего в районах с ограниченным доступом к воде, и внедрение новых японских технологий в сельское хозяйство.
На встрече были представлены результаты работы, проведенной японскими и узбекскими учеными и участниками проекта в 2024-2025 годах. Также были проведены переговоры о будущих планах проекта и обсуждены научные исследования, запланированные на 2026 год.
В мероприятии принял участие ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б. Жоллыбеков. В своем выступлении он рассказал о результатах научных исследований, проведенных в рамках проекта в Караузякском районе в 2020-2025 годах, и подчеркнул, что такие международные проекты имеют очень большое значение в решении проблем обеспечения продовольственной безопасности в регионе.