Seminarda dastur imkoniyatlari, bandlik masalalari va biznes loyihalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari bo‘yicha qisqacha ma’lumotlar berildi. Bu borada O‘zmilliybank Aksiyadorlik jamiyati Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali «Kelajakka qadam» sektori Markaz menejeri K.Sharipova dastur doirasida berilayotgan imkoniyatlar, biznes loyihalarni moliyalashtirish tartibi, kredit shartlari va zarur hujjatlar bo‘yicha ma’lumot berdi. Shuningdek, biznes g‘oyalarni tayyor loyiha darajasiga yetkazish bosqichlari haqida tushuntirib o‘tdi.
Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi bosh mutaxassisi J.Berdimuratov bitiruvchi talabalarning bandligi, mehnat bozoriga tayyorgarligi va ularga ko‘rsatilayotgan yordam haqida so‘zlab berdi.
Seminarning asosiy mehmonlaridan biri Tadbirkor Oliy Kengash deputati va «Biogomus» fermer xo‘jaligi rahbari Sh.Niyozimbetov talabalarga o‘zining tadbirkorlik yo‘li, uchragan qiyinchiliklari va muvaffaqiyatga erishish tajribalari haqida so‘zlab berdi. U pomidorni qayta ishlash va tabiiy qoqi tayyorlash hamda Yevropa davlatlariga eksport qilish bo‘yicha erishilgan natijalar bilan bo‘lishib, yoshlarni sabr-toqat bilan maqsadlariga erishishga chaqirdi.
Seminar davomida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti «Registrator ofisi» rahbari I.Sulaymonov Sh.Niyazimbetovning yillar davomida mehnat, izlanish va tadbirkorlik ruhi bilan erishgan natijalari ishtirokchi talabalar uchun kuchli motivatsiya bo‘lganligini hamda uning biznes yuritish madaniyati, tobora kengayib borayotgan faoliyati va qo‘lga kiritgan yutuqlari yosh avlodni tadbirkorlikka keng jalb qilishda katta ahamiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, mutaxassislar tomonidan amaliy javoblar oldilar. Tadbir bitiruvchi talabalarda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish va ularni mehnat bozoriga tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etdi.

На семинаре была представлена краткая информация о возможностях программы, вопросах занятости и механизмах поддержки бизнес-проектов. В этой связи менеджер Центра сектора «Келажакка кадам» Каракалпакского филиала Акционерного общества «Узнацбанк» К.Шарипова предоставила информацию о возможностях, предоставляемых в рамках программы, порядке финансирования бизнес-проектов, условиях кредитования и необходимых документах. Он также объяснил этапы доведения бизнес-идей до уровня готового проекта.
Главный специалист Управления Торгово-промышленной палаты Республики Каракалпакстан Ж.Бердимуратов рассказал о занятости выпускников, их готовности к рынку труда и оказываемой им помощи.
Одним из главных гостей семинара стал депутат Верховного Совета предпринимателей и руководитель фермерского хозяйства «Биогумус» Ш.Ниязимбетов рассказал студентам о своем предпринимательском пути, встречающихся трудностях и опыте достижения успеха. Он поделился результатами, достигнутыми в переработке помидоров и приготовлении натуральной сухофруктов, а также экспорте в европейские страны, и призвал молодежь терпеливо достигать своих целей.
В ходе семинара И. Сулайманов, руководитель «Офиса регистратора» Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий, подчеркнул, что результаты, достигнутые Ш. Ниязимбетовым на протяжении многих лет благодаря его труду, исследованиям и предпринимательскому духу, стали сильной мотивацией для участвующих студентов. Он также отметил, что его культура ведения бизнеса, постоянно расширяющаяся деятельность и достигнутые успехи имеют большое значение для широкого вовлечения молодого поколения в предпринимательство. Студенты задавали интересующие их вопросы и получали практические ответы от специалистов. Мероприятие сыграло важную роль в формировании предпринимательских навыков у выпускников и подготовке их к рынку труда.