Chet el universitetleri professor-o‘qituvchilari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Qoraqolpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutiga 2026-yil 28-aprel kuni Yaponiya davlatidan Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiyalari universitetidan Yashiko KAWABATA , Chowa farmatsevtika universitetidan Takahisa NAKANE va Isoda Susumu, Kochi prefekturasi Makino botanika bog’idan Akihito Takano va Hori Kiyotakalar tashrif buyurgan, professor-o‘qituvchilar ishtirokida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu tashrif doirasida Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash,dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiya yo‘nalishidagi kafedra bilan hamkorlikda maxsus master-klass tashkil etildi. Master-klass davomida yaponiyalik mutaxassislar dorivor o‘simliklar yani efedra o’simligini yetishtiryatkani, ularni ilmiy asosda o‘rganish, zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlash hamda sohasida qo‘llash bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Ushbu tashrif ikki hafta davom etadi va unda oz-aro hamkorlikda ilmiy tadqiqot dalalariga borish, laboratoya tajribalarini amalga oshirish, talaba va tadqiqotchilarga maruza va amaliy mashgulotlarni olib borish ishlari amalga oshiriladi.
Tadbir davomida talabalar va yosh tadqiqotchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi, amaliy va nazariy bilimlarini yanada boyitish imkoniga ega bo‘ldilar. Shuningdek, uchrashuv jarayonida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari, xususan, talabalar almashinuvi dasturlari, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish va kelajakda hamkorlikda loyihalar tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.
Mazkur uchrashuv institutimiz uchun xalqaro aloqalarni mustahkamlash, talabalarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda ilmiy salohiyatni rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

A meeting was held with the participation of professors and teachers from foreign universities
On April 28, 2026, the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies was visited by Yashiko KAWABATA from Tokyo University of Agriculture and Technology from Japan, Takahisa NAKANE and Isoda Susumu from Chowa Pharmaceutical University, Akihito Takano and Hori Kiyotaka from the Makino Botanical Garden of Kochi Prefecture, and an important meeting was held with the participation of professors and teachers. As part of this visit, a special master class was organized in cooperation with the Department of Agricultural Product Storage, Cultivation and Processing of Medicinal Plants. During the master class, Japanese specialists shared their experience in cultivating medicinal plants, specifically ephedra, studying them on a scientific basis, processing them using modern technologies, and applying them in the field.
This visit will last two weeks, during which joint work will be carried out to visit research sites, conduct laboratory experiments, and conduct lectures and practical classes for students and researchers.
During the event, students and young researchers received detailed answers to their questions and had the opportunity to further enrich their practical and theoretical knowledge. Also during the meeting, issues of developing bilateral cooperation were discussed, in particular, student exchange programs, conducting joint scientific research and organizing joint projects in the future.
This meeting was one of the important steps for our institute to strengthen international ties, improve students’ knowledge and skills, and develop scientific potential.