Chet el universitetleri professor-o‘qituvchilari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Qoraqolpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutiga 2026-yil 28-aprel kuni Yaponiya davlatidan Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiyalari universitetidan Yashiko KAWABATA , Chowa farmatsevtika universitetidan Takahisa NAKANE va Isoda Susumu, Kochi prefekturasi Makino botanika bog’idan Akihito Takano va Hori Kiyotakalar tashrif buyurgan, professor-o‘qituvchilar ishtirokida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu tashrif doirasida Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash,dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiya yo‘nalishidagi kafedra bilan hamkorlikda maxsus master-klass tashkil etildi. Master-klass davomida yaponiyalik mutaxassislar dorivor o‘simliklar yani efedra o’simligini yetishtiryatkani, ularni ilmiy asosda o‘rganish, zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlash hamda sohasida qo‘llash bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Ushbu tashrif ikki hafta davom etadi va unda oz-aro hamkorlikda ilmiy tadqiqot dalalariga borish, laboratoya tajribalarini amalga oshirish, talaba va tadqiqotchilarga maruza va amaliy mashgulotlarni olib borish ishlari amalga oshiriladi.
Tadbir davomida talabalar va yosh tadqiqotchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi, amaliy va nazariy bilimlarini yanada boyitish imkoniga ega bo‘ldilar. Shuningdek, uchrashuv jarayonida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari, xususan, talabalar almashinuvi dasturlari, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borish va kelajakda hamkorlikda loyihalar tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.
Mazkur uchrashuv institutimiz uchun xalqaro aloqalarni mustahkamlash, talabalarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda ilmiy salohiyatni rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

Состоялась встреча с участием профессоров и преподавателей зарубежных университетов
28 апреля 2026 года Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий посетили Яшико КАВАБАТА из Токийского университета сельского хозяйства и технологий, Такахиса НАКАНЕ и Исода Сусуму из фармацевтического университета Чова из Японии, Акихито Такано и Хори Киётака из Ботанического сада Макино префектуры Кочи, состоялась важная встреча с участием профессоров и преподавателей. В рамках этого визита совместно с кафедрой по технологии хранения сельскохозяйственной продукции, выращивания и переработки лекарственных растений был организован специальный мастер-класс. В ходе мастер-класса японские специалисты поделились своим опытом выращивания лекарственных растений, а именно растения эфедры, их научного изучения, переработки на основе современных технологий и применения в отрасли.
Данный визит продлится две недели, в ходе которого будут осуществлены совместные посещения научно-исследовательских полей, проведение лабораторных экспериментов, лекций и практических занятий для студентов и исследователей.
В ходе мероприятия студенты и молодые исследователи получили подробные ответы на интересующие их вопросы, получили возможность еще больше обогатить свои практические и теоретические знания. В ходе встречи также обсуждались вопросы развития двустороннего сотрудничества, в частности, программы обмена студентами, проведение совместных научных исследований и организация совместных проектов в будущем.
Эта встреча стала для нашего института одним из важных шагов на пути укрепления международных связей, повышения знаний и навыков студентов, а также развития научного потенциала.