Бельгиялик профессор томонидан «Орол денгизи атрофида артемияни ишлаб чиқариш учун экологик тоза салоҳият» мавзусида семинар утилди
2021 йилнинг 24-май куни институтимизга Бельгиянинг Гент университети профессори Патрик Соргелоос GIZ ташкилотининг ECO-ARAL лойиҳаси дойрасида келди. Даслаб меҳмонимизни профессор Торениязов Е.Ш. кутип олди. Келишдан асосий мақсад Орол денгизи атрофида жойлашган ерларда артемияни ишлаб чиқаришни купайтириш бўлиб ҳисобланади. Профессор ўз ҳизмат сафари давомида Орол денгизига бориб тадқиқотлар олиб борди ва унинг асосида филиалаимиз профессор-ўқитувчилари ва талабаларига «Орол денгизи атрофида артемияни ишлаб чиқариш учун экологик тоза потенциал» мавзусида семинар ўтди. Семинар давомида Қорақолпоғистон Республикаси артемияни етиштириш бўйича жудай қулай эканлигини такидлаб утди.  |

Seminar of Belgium professor on “The potential for environmental-friendly brine shrimp Artemia production in the Aral sea region”
On May 24, 2021 there was a visit to the institute of Belgian Gent University Professor Patrick Sorgelos within the framework of GIZ ECO-ARAL. Professor Toreniyazov E.Sh. welcomed the guest. The main purpose of the visit was to increase artemia production in the Aral Sea region. During his stay Professor travelled to the Aral Sea to study Artemia and based on his findings held a seminar on “The potential for environmental-friendly brine shrimp Artemia production in the Aral sea region” with professors and students of the branch. During the seminar he noted that the Republic of Karakalpakstan is very favourable for the cultivation of Artemia. |