Бельгиялик профессор томонидан «Орол денгизи атрофида артемияни ишлаб чиқариш учун экологик тоза салоҳият» мавзусида семинар утилди
2021 йилнинг 24-май куни институтимизга Бельгиянинг Гент университети профессори Патрик Соргелоос GIZ ташкилотининг ECO-ARAL лойиҳаси дойрасида келди. Даслаб меҳмонимизни профессор Торениязов Е.Ш. кутип олди. Келишдан асосий мақсад Орол денгизи атрофида жойлашган ерларда артемияни ишлаб чиқаришни купайтириш бўлиб ҳисобланади. Профессор ўз ҳизмат сафари давомида Орол денгизига бориб тадқиқотлар олиб борди ва унинг асосида филиалаимиз профессор-ўқитувчилари ва талабаларига «Орол денгизи атрофида артемияни ишлаб чиқариш учун экологик тоза потенциал» мавзусида семинар ўтди. Семинар давомида Қорақолпоғистон Республикаси артемияни етиштириш бўйича жудай қулай эканлигини такидлаб утди.  |

Семинар Бельгийского профессора на тему “Экологический чистый потенциал для производства артемии в районе Аральского моря”
24 мая 2021 года состоялся визит в институт профессора Патрика Соргелооса Бельгийского университета Гент в рамках проекта GIZ ECO-ARAL. Гостя встретил профессор Торениязов Е.Ш. Основной целью визита является увеличение производства артемии в регионе Аральского моря. Во время пребывания профессор совершил поездку в Аральское море для изучения артемии и на основе полученных результатов  профодил семинар на тему «Экологический чистый потенциал для производства артемии в районе Аральского моря» с профессорами и студентами филиала. В ходе семинара он отметил, что Республика Каракалпакстан очень благоприятна для выращивания артемии.