Kafedra mudiri:Allambergenov Tanjarbay Dawletmuratovich
«Dehqonchilik, qishloq xo’jaligi ekinlari selekciyasi va urug’chiligi» kafedrasi O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 14.06.2003 – yil 269 – sonli qaroriga binoan Toshkent davlat agrar universitetining Nukus filiali tashkil topgan bӯlib, filialda «Ӯsimlikshunoslik, dehqonchilik va melioraciya asoslari» kafedrasi faoliyat boshladi. 2003-2011 yillarda kafedra mudiri lavozimida qishloq hӯjaligi fanlari nomzodi, docent T.Oserbaeva, 2011-2016 yillarda A.Djumanazarova ishlagan. 2016 – yili dekabrь oyidan filialning tastdiqlangan yangi strukturasiga muvofiq «Dehqonchilik, agrokimyo va tuprokshunoslik» kafedrasi tashkil qilindi va kafedra mudiri lavozimida (2016-2017 yy.) qishloq hӯjaligi fanlari nomzodi, docent İ.Naurыzbaev ishlagan bӯlsa, 2017 – yilda «Dehqonchilik, agrokimyo va turokshunoslik» kafedrasiga mudir sifatida qishloq hӯjaligi fanlari nomzodi, docent Q.J.Aytbaev tayinlandi. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 8 maydagi PQ-3704-sonli qarori, Oliy va o’rta maxsus ta`lim vazirligining 2018 yil 14 maydagi 426-sonli buyrug’i hamda filial kengashining 2018 yil 21 maydagi navbatdan tashqari kengaytirilgan majlisining 10-sonli bayoni ijrosini ta`minlash maqsadida Toshkent Davlat agrar universiteti Nukus filialining «Dehqonchilik, qishloq xo’jaligi ekinlari selekciyasi va urug’chiligi» kafedrasi 2018 yilning 11-may oyida 207-u/b–sonli bo’yrig’i bilan o’z faoliyatini boshladi. Kafedra mudiri lavozimida qishloq xo’jaligi fanlari nomzodi, docent Aytbaev Quӯanыshbay Jumashovich ishlab kelmoqda. Kafedrada 2 ta bakalavr yӯnalishi bo’yicha o’qitilib kelinmoqda. İlm-fan va ishlab chiqarishni integracion hamkorligini yo’lga qo’yish maqsadida kafedrada innovacion 4 ta guruh tuzilgan va ular quyidagicha:
1. Qoraqalpog’iston dehqonchilik ilmiy-tadqiqot instituti;
2. Ӯzbekiston fanlar akademiyasi Qoraqalpogiston bӯlimi Tabiiy fanlari ilmiy-tadqiqot instituti;
3. Don va dukkakli ekinlari ilmiy-tadqiqot instituti Qoraqolpog’iston ilmiy tajriba stanciyalari bilan hamkorlik ishlari yo’lga qo’yilgan.

The head of chaer: Allambergenov Tanjarbay Dawletmuratovich
In accordance with the resolution “269 in 14.06.2003” of the Committee of Ministry the republic. Nukus branch of Tashkent state Agrarian University was formed, the chair “plant science, farming and bases of melioration” started itsactiviti. In 2003-2011candidate of agriculture science, docent T.Oserbaeva in 2011-2016 A.Djumanazarova headed the chair in accordance with the now structure approved in December in 2016 the chair of “Farming agro chemistry and soil science” was farmed and  a head of chair warned candidate of agriculture science, docent I.Nawrizbaev, in 2017 appointed as a head of the chair “Farming agrochemistry and soil science” candidate of agriculture science, docent Q.J.Aytbaev.
In according to the resolution N 2007 on May 11  in 2018  and  PD-3704 on May 14 in 2018 the ministry of higher and secondary specialired education and to procuding N 10 of enlarged session on May 21 an 2018 the chair started its activitiy. As a head of the chair candidate of agriculture science docent Aytbaev Quwanishbay Jumashovich has been working Two bachelor directions have been taught in the chair innovation groups were formed in order to set integration cooperation on science and production as pointed out below
1.Karakalpakstan forming scientific research Institute.
2.Scientific research Institute of exact science Karakalpakstan branch of Uzbekistan science Academy.