Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Yaponiyaning CHIBAUNIVERSITETI vitsa-Prezidenti Dr. MICHIKO TAKAGAKI va Tuproq fanlari laboratoriyasi professori, q/x.f.d. MIWA YASHIMA tashrif buyurdi.
Mehmonlarni institut rektorı Berdiyar Jollibekov, Ilimiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor A.K.Alimov va Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i E.A.Abdullaevlar kutib oldi.
Uchrashuvda, Berdiyar Jollibekov institut haqida toliq ma’lumot berib, yangidan ochilayotgan laboratoriyalar, olib borilayotgan ilm-fan izlanishdagi yo’nalishlar, xorijdagi yuqori o’quv yurtlari bilan aloqalar, shuningdek, Chiba universiteti bilan olib borilayotgan ishlar va kelajakdagi rejalar bilan o’rtoqlashdi. CHIBA universiteti vitsa.Prezidenti Dr. MICHIKO TAKAGAKI CHIBA UNIVERSITETI haqida ma’lumot berib, CHIBA UNIVERSITETI dunyo miqyosidagi reytingda TOP-300 universitetlar qatorida ekanligi, dunyo bo’yicha 18 davlatdan 1200 dan ortiq chet el talabalari ta’lim olib kelayotganligi, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti bilan birgalikda ishlashdan ma’mnun ekanligini bildirdi. Bundan so’ ng 2016 -yilda tuzilgan birgalikda ishlashish shartnomasini yangidan tuzish bo’yicha fikrlar almashildi va yangi shartnomalarga qo’l qo’yildi.
Yangidan tuzilgan shartnomaga ko’ra, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tajriba almashuv, akademik harakatchanglik dasturi bo’yicha CHIBA UNIVERSITETIning bitta talabasi 6 oyga o’qishga keldi. Shuning bilan, joriy yilning oktyabr oyida Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutidan 2 talabamiz CHIBA UNIVERSITETIga MAGISTRATURA bosqichida o’qishini davom ettirish imkoniyatini qo’lga kiritti.
Ma’lumot uchun, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida chet tillarini rivojlantirish va talabalarda, professor -o’qituvchilarda til bilishlik sertifikatlarini ko’paytirish, shuningdek, chet el grantlarini yutib oluvchilar sonini ko’paytirish yapon, ingliz va rus tillarini o’rgatish uchun talabalar va professor -o’qituvchilarga atab tayyorgarlik kurslari tashkillashtirish haqida ham aytib o’tildi.

Vice President of Chiba University of Japan at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies Dr. MICHIKO TAKAGAKI and Professor, Laboratory of Soil Science, q/x.f.d. MIWA YASHIMA visited.
The guests were greeted by the rector of the institute Berdiyar Jollibekov, vice-rector for scientific work and innovation A.K. Alimov and head of the international relations department E.A. Abdullaev.
At the meeting, Berdiyar Jollibekov gave detailed information about the institute, shared newly opened laboratories, areas of scientific research, connections with higher educational institutions abroad, as well as work carried out with Chiba University and plans for the future. Vice-President of CHIBA University D. MICHIKO TAKAGAKI provided information about CHIBA UNIVERSITY and said that CHIBA UNIVERSITY is among the TOP 300 universities in the world ranking, that more than 1200 foreign students from 18 countries bring education, the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies expressed satisfaction with working together c After this, views were exchanged on the new cooperation agreement concluded in 2016, and new agreements were signed.
Yan
According to the new agreement, one CHIBA UNIVERSITY student came to study at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies for 6 months under the experience exchange and academic mobility program. Thus, in October of this year, 2 of our students from the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies had the opportunity to continue their studies at CHIBA UNIVERSITY at the MASTER level.
For information, the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies is developing foreign languages and increasing language certificates for students and teachers, and the number of foreign grant recipients in Japanese, English and Russian languages is also increasing. The organization of advanced training courses for students and teachers was also mentioned.