Kafedra mudiri:Xojasov Allamurat
Melioraciya va suv xujaligi  2010 yili «O’simlikshunoslik, dehqonchilik va melioraciya asoslari»  kafedrasi ,«Dehqonchilik va melioraciya asoslari» kafedrasi asosida tashkil topgan.
2022 yildan buyon kafedra mudiri lavozimida texnika fanlari nomzodi A.Xojasov ishlab kelmoqda.
Kafedrada jami 16 nafar professor-o’qituvchilar, shu jumladan 2 nafar fan doktori, professor, 8 nafar fan nomzodlari (A.Xojasov, A.T.Djumanazarova, O.Aknazarov, B.Qurbaniyazova, D.Jumamuratov, İ.Asamatdinov) va 7 nafar assistentlar (A.Valieva, S.Genjemuratov, G.Shыmbergenova, İ.Kaypov, A.Saparov, M.Kurbanbaev)  faoliyat ko’rsatib kelmoqda.
Kafedrada I. İTD – 7: “Er, suv va tabiyiy resurslardan oqilona foydalanish va saqlash, haydaladigan erlarda tuproq unumdorligi va meliorativ jarayonlarni boshqarishning ekologik sof va yuqori samarador texnologiyalarini yaratish, atrof muxit muxofazasi,tashqi muxitni stress omillaridan ximoya qilish va ekologik xavfsizlik muammolarini xal etish” Davlat ilmiy-texnik dasturi bo’yicha KXA-7-040- “Qoraqalpog’iston sho’r tuproq sharoitida Orol dengizi qurishining g’o’za hosildorligi va tuproq unumdorligi ta`sirini urganish”  mavzusida 2012-2014 yillarga mo’ljallangan loyixaga professor U.E.İsmailov raxbarliq qilib. ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Loyiha doirasida bajarilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari uchun byudjetdan ajratilgan mablag’ 2012 yilda 20825 ming so’m,  2013 yilda 30000 ming so’m va 2014 yilda 30000 ming so’mni tashkil etadi.
Kafedrada ta`lim, ilm-fan va ishlab chiqarishni integraciyalash bo’yicha innovacion guruh tashkillashtirilib, innovacion hamkorlik yo’lga qo’yilgan. Shu jumladan: «Qoraqalpog’iston dehkonchilik ilmiy-tadqiqot instituti», O’zR FA Qoraqalpog’iston bo’limi Botanika bog’i,  Quyi Amudarьyo irrigaciya tizimlari xavza boshqarmasi, «AgroMES» biolaboratoriyasi, O’zbekiston sholichilik İTİ Qoraqalpog’iston filiali, Qoraqalpog’iston Gidromeliorativ ekspediciyasi, Qoraqalpog’iston Respublikasi fermerlar Kengashi bilan shartnoma asosida  hamkorlik ishlari olib borilmoqda.
Kafedra professor-o’qituvchilari tomonidan shu kunga qadar 600 dan ortig’iroq ilmiy ishlar: shu jumladan 2 ta darslik, 3 ta monografiya, 5 ta o’quv  qo’llanma, 45 ta o’quv uslubiy qo’llanma 32 ta uslubiy qo’rsatma va maqolalar chop etildi.

The head of the chair:Xojasov Allamurat
The basic of  the chair Farming and meloration was founded in 2010 on the basis of farming and meloration foundation:
Since 2022  A.Xojasov the candidate of technic science has been working in the chair as the head of the chair.
There are 16 (sixteen) professor. Teachers for example one doctor of science, professor (U.E.Ismaylov) 8 (eight) candidates of science (A.Xojasov,  A.T.Djumanazarova, N.Absattarov, B.Kurbaniyazova, M.E.Esbolova, I.Asamatdinov, M.Muxanov, M.Ismaylov) and 7 (seven) assisstants (A.Toreev, A.Valieva, S.Genjemuratov, M.Ajiniyazova, B.Jamuratov, A.Mambtenazarov, A.Nurxojaeva) have been working at the chair. There has been holding a research work under the head of professor.
1. Ismaylov at the chair I TD-7 The preservation and usage clearly water and natural resources the creation of ecological pure and high effective technologies of managing of the productivityof soil on arable lands and melorative process, protection of environ ment, protection of environment from stress factors and solving problems of the ecological saciety on the theme KXA – 7-040 by the state – scientific-technic program learning soil productive effects and fruitful crops. On Kararalpak salty soil condition drying of the Aral sea which had been planned to 2012 – 2014 years. On the sphere of the product on the scientific research work the money which has been organization separate from the budgets 20825 thousand sum, in 2012, 30000 thousand in 2013 and 30000 thousand in 2014.
There have been heeld in the chair to organize an innovation group and coperation. An innovative For example is there are carried out works such  as Karakalpak forming-scientific research Institute. Uz republic FA k-n branch, Botanic garden administratian of low Amudarya urigation system of basin, Agro MAC biolabaratory, Uz-n rice cultivation ITI k-n branch, Karakalpakstan hydromelorative expedition there Council of Farm of republic KK-stan which were made contracts.