Kafedra mudiri: Qunnazarova Sholpanay Maxsetbayevna
Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali tarkibida 2003 yildan «Qoraqalpoq tili va chet tillari» kafedrasi faoliyat ko’rsatdi.
2003-2010 yy. kafedra mudiri lavozimida filologiya fanlari nomzodi
1. Allanazarov ishlagan.
2010 yildan buyon «Qoraqalpoq tili va chet tillari» va «Matematika, fizika, kimyo va informacion texnologiyalari» kafedralari asosida  «Tillar va aniq fanlar» kafedrasi tashkil etildi.
2010–2013 yy. kafedra mudiri lavozimida fizika–matematika fanlari nomzodi, docent T.Nurekeev,
2013-2014 yy esa kafedra mudiri lavozimida filologiya fanlari nomzodi N.Karimxodjaev ishladi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 3-noyabrdagi «Qishloq va suv xo’jaligi tarmoqlarini oliy ma`lumotli yuqori malakali kadrlar bilan ta`minlashni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi 311-son Qaroriga asosan tasdiqlangan filial yangi strukturasi bo’yicha «Tillar va aniq fanlar» kafedrasi «Qoraqalpoq, o’zbek va chet tillari» kafedrasi sifatida qayta tashkil qilindi.
2018-yil 8-maydagi «Toshkent davlat agrar universitetida oliy ma`lumotli kadrlar tayyorlash tizimini yanada  takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi PQ-3704-sonli qaroriga muvofiq ToshDAU Nukus filialining yangi strukturasi tasdiqlanib «Qoraqalpoq, o’zbek va chet tillari» kafedrasi «Tillar» kafedrasi bo’lib qayta tashkil etildi va kafedra mudiri lavozimida filologiya fanlari nomzodi N.Karimxodjaev ishladi. O’zbekiston Respublikasining Vazirlar  maxkamasining 2021-jil 4-maydagi  275-sonli Qaroriga asoslanib Qoraqalpog’iston kishlok   xujaligini tashkillashtirish chora-tadbirlar haqqida»gi, O’zbekiston Respublikasi kishlok   xujaligi Vazirlar  maxkamasining  2021-jil 25-iyundagi Vazirlik tarkibindagi oliy talim   ustavi va tashkiliy tuzilmasin tastiklash tugrisidagi 144-sonli buyrugiga asoslanib  tastiklangan filialding yangi tuzilmasi bo’yicha
«Tiller» kafedrasы «Chet tili» kafedrasi bo’lib qayta tashkil qilindi.
Bugungi kunda ushbu kafedra mudiri lavozimida filologiya fanlari nomzodi, docent M.A.Abdullaev ishlamoqda.
Kafedramiz Respublikadagi boshqada oliy o’quv yurtlari va etakchi ilmiy markazlar bilan doimiy aloqada bo’lib kelmoqda.
Kafedraning istiqboldagi rejalari
1. Kafedra bo’yicha darsliklar va o’quv qo’llanmalar tayyorlashni izchil davom ettirish;
2. Har yili yoshlar uchun ingliz tilidan maxsus tayyorlov kurslarini tashkil etish;
3. Quyidagi mavzular bo’yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish;
Korakalpok tilida bola koncepti;
Kafedraning ilmiy-amaliy aloqalari
1. Berdaq nomidagi Qoraqalpaq davlat universiteti
2. Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti
3. O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limining Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti.

Кунназарова Шолпанай Махсетбаевна
В составе Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета кафедра начала свою деятельность в 2003 году под названием «Каракалпакский язык и иностранные языки».
В 2003–2010 гг. на должности заведующего кафедрой работал кандидат филологических наук К.Алланазаров.
С 2010 года на базе кафедр «Каракалпакский язык и иностранные языки» и «Математика, физика, химия и информационные технологии» была организована кафедра «Языки и точные дисциплины».
На должности заведующего кафедрой в 2010–2013 гг. работал кандидат физико–математических наук, доцент Т.Нурекеев, а в 2013-2014 гг. кандидат филологических наук Н.Каримходжаев.
В соответствии с новой структурой филиала, утвержденной на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №311 от 3-ноября 2015 года «О мерах дальнейшего совершенствования обеспечения системы сельского и водного хозяйства высококвалифицированными специалистами», кафедра «Языки и точные дисциплины» была реорганизована в кафедру «Каракалпакский, узбекский и иностранные языки». В соответствии с новой структурой филиала, утвержденной на основании УП №3704 2018-года 8-мая «О мерах дальнейшего совершенствования обеспечения системы подготовки высококвалифицированными специалистами», кафедра «Каракалпакский, узбекский и иностранные языки» была реорганизована в кафедру «Языков».
В соответствии с новой структурой филиала, утвержденной на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №275 от 4-мая 2021 года «О мерах дальнейшего совершенствования обеспечения системы сельского и водного хозяйства высококвалифицированными специалистами», кафедра «Языки и точные дисциплины» была реорганизована в кафедру «Каракалпакский, узбекский и иностранные языки» Постановление Кабинета Министерств Республики Узбекистан № 275 от 4 мая 2021 года «О мерах по организации сельского хозяйства в Каракалпакстане» о новой структуре утвержденного филиала на основании приказа
Кафедра «Языков» реорганизована в кафедру «Иностранный язык».
На сегодняшний день заведующим кафедрой является кандидат филологических наук, доцент М.Абдуллаев.
Кафедра поддерживает постоянные связи с  другими высшими учебными заведениями и ведущими научными центрами республики.
Перспективные планы кафедры
1. Периодическое продолжение подготовки и публикации учебников и учебных пособий на кафедры;
2. Организация специальных подготовительных курсов по  английскому языку для студентам;
3. Проведение научно-исследовательских работ по следующим темам; Понятие ребенка в каракалпакском языке
Научно-практические связи кафедры
1. Каракалпакский государственный университет имени Бердаха
2. Нукусский государственный педагогический институт имени Ажинияза
3. Каракалпакский научно-исследовательский институт гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.