2022-yilning 9-iyun kuni Qoraqalpogʻiston qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar institutida AQSh ning USAID tashkilotining agrobiznesni rivojlantirish loyihasi doirasida tadbir boʻlib oʻtdi. Tadbir “Agrofirma Chempion invitro laboratoriyasiga mutaxasislarni tanlab olish” maqsadida tashkillashtirildi.
Tadbirda USAID tashkilotining Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyati kordinatorı Sayfuddinov Umid va Qurbanov Baxtiyar, Qoraqalpogʻiston Respublikasida joylashgan Agrofirma Chempion invitro laboratoriyasi vakillari, Qoraqalpogʻiston qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar instituti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Nukus davlat pedagogik instituti talabalari, magistrantlar va doktorantlar ishtirok etishdi.
Tadbir davomida USAID tashkilotining Agrobiznesti rivojlantirish loyihasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyati kordinatorı Soyfuddinov Umid USAID tashkilotining agrobiznesni rivojlantirish loyihasining aholi bandligini taminlashda qoʻshayotgan hissasi va yosh mutaxasislarga yaratilayotgan imkoniyatlar haqida aytib oʻtdi. Agrofirma Chempion invitro laboratoriyasi mutaxasissi Erjanova Aynura laboratoriya sharoitlari, ko’paytirilayotgan oʻsimliklar va laboratoriyaga ishga joylashish imkoniyatlari haqida to’liq ma’lumot berdi. Tadbir yakunida ishtrokchilar oʻz ora fikr almashdi va oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javoblar oldi.

On June 9, 2022, the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology hosted an event under the USAID Agribusiness Development Project. The event was organized to “select specialists for the Agrofirm Champion Invitro Laboratory”.
Sayfuddinov Umid and Kurbanov Bakhtiyar, USAID Agribusiness Development Project Coordinators for the Republic of Karakalpakstan and Khorezm Region, representatives of the Agrofirm Champion Invitro Laboratory located in the Republic of Karakalpakstan, students of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, Karakalpak State University, Nukus State Pedagogical Institute participated in the event.
During the event, Sayfuddinov Umid, USAID Agribusiness Development Project Coordinator for the Republic of Karakalpakstan and Khorezm Region, told about the contribution of the USAID Agribusiness Development Project to employment and opportunities for young professionals. Erzhanova Aynura, a specialist of the Agrofirm Champion Invitro Laboratory, gave detailed information about the laboratory conditions, grown plants and employment opportunities in the laboratory. At the end of the event, participants exchanged views and received answers to their questions.