RIVOJLANIShNING ASOSI – SIFATLI TA’LIM
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev  2023 yilga davlatimizga “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb nom berishi elimizda har bir inson e’tibordan chetda qolmasligini, ularning muammolarini o’rganishga qaratilganligini, bugungi kunda yurtimizning rivojlanishiga, maktab,  kasb-hunar kolledj va texnikumlar, oliy ta’lim muassasalarida sifatli ta’lim berishning sifatini oshirishda alohida o’rin tutadi.
Sababi elimizda yashayotgan har bir insonning tinch, baxtli turmush kechirishi, uning salomatligini mustahkamlashda, yaxshi bilim olishida, oilasining turmush sharoitini yaxshilashda imkoniyatlar yaratilib kelinmoqda. Shuningdek, Prezidentimiz o’z so’zida «Ta’lim sifatini oshirish Yangi O’zbekiston rivojlanishining yagona yo’li» ekanligini aytib o’tdi. Respublikamızda olib borilayotgan davlat siyosatining markazida inson va uning manfaatlarini ta’minlashni asosiy vazifa etib belgilangan. Bu siyosat hamisha davom etishini bildirdi.
Prezident o’z murojaatida 2023 yildagi eng asosiy sohalardan biri oliy ta’lim muassasalariga alohida tuxtab o’tdi. Yurtimizda oliy ta’lim muassasi soni 2,5 barobariga kupayib, 198 ga etdi, talabalarni oliy ta’lim muassasalariga qamtib olish 9 foizdan 38 foizga oshdi. Murojaatnomaning asosiy ma’ruzalari “ta’lim”, “maktab”, “xalq”, “tadbirkorlik”, “konstitutsiya”, “mahalla” va energetika so’zlari bo’ldi. Shu bilan birga olimlarimiz oldida suv va energiyani tejash, tuproq unumdorligi va hosildorlik, geologiya, sanoat, qurilish sohalarida natijalar ko’rsatish zarurligini aytib o’tdi.
Haqiqatdan ham son ko’paygan bilan sifat bo’lmasa, kelgusi bitiruvchilarimiz ish bilan ta’minlashda muammolar yuzaga keladi. Oliy ta’lim muassasalarida sifatli ta’limni yo’lga qo’yishda, professor-o’qituvchilarning ilmiy yutuqlarini oshirish, amaliyot bilan integratsiyanı yo’lga qo’yish, zamonaviy o’quv qo’llanmalar yaratish, chet el oliy ta’lim muassalalari bilan hamkorlikda bo’lish talab etiladi.
Yangi O’zbekiston uchun ta’lim sohasini rivojlantirishda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutı professor-o’qituvchilari yoshlarga sifatli bilim berishda, «bilim, ilm, amaliyot» shiyori asosida ish qilishiga to’liq ishonaman.
Rısnazar Yusupov
Meva-sabzavotchilik, qishloq xo’jaligi maxsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyası fakulteti dekanı

QUALITY EDUCATION IS THE BASIS FOR DEVELOPMENT
The definition of 2023 by President Shavkat Mirziyev as “The Year of Human Care and Quality Education” means that not a single resident of the country will be left without attention and their problems will be solved, preschool educational institutions, schools, lyceums, technical schools and higher educational institutions should provide quality.
Because a number of measures are being taken in the country for peaceful living, health promotion, quality education and improving the condition of each resident. Also, the President noted that the only right way to develop New Uzbekistan is to improve the quality of education.
At the center of the main task of the state policy of the country is the person and the satisfaction of his interests, and it will always be so. The President noted in his message that in 2023 one of the main areas will be higher education. In the country, the number of universities increased by 2.5 times and is 198, and the enrollment rate of students has increased from 9 to 38 percent.
The main points of the message were “education”, “school”, “people”, “entrepreneurship”, “constitution”, “mahalla” and “energy”. It was also noted that scientists face tasks that require solutions for the rational use of water and energy, increasing soil fertility and productivity, developing geology, industry and construction.
An increase in the number of graduates without quality education will lead to serious consequences in employment. Currently, it is required to introduce high-quality education in higher educational institutions, increase the scientific potential of the teaching staff, introduce integration with production, create modern educational materials and interact with foreign higher educational institutions.
I am sure that for the development of higher education in Uzbekistan, the faculty of the Institute of Agriculture and Agrotechnology of Karakalpakstan will make a huge contribution to the education of young people, based on the principle of “education, science, production.
Risnazar Yusupov
Dean of the Faculty of Vegetable Growing, Technology of Storage and Processing of Agricultural Products.