Yaponiya bilan  hamkorlik aloqalari
Institutning xalqaro aloqalar  bo’limi tomonidan Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi prezidenti Jin Tatsuzaki (PH.D) bilan uchrashuv tashkillashtirildi.
Uchrashuvga Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektorı E. To’reniyazov, o’quv ishlari bo’yicha prorektor N. Absattarov, ilmiy ishlar va innovaciyalar bo’yicha prorektor B. B. Jollıbekov va Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi prezidenti Jin Tatsuzaki (PH.D) xalqaro aloqalar bo’limii mutaxassislari ishtirok etdi.
Tadbirda hamkorlidagi vazifalar, istiqboldagi rejalar bo’yicha fikr va mulohazalar bildirildi.
Yaponiyalik mutaxassis mazkur kompaniyaning tarixi va ishlab chiqaradigan mahsulotlari, shu jumladan, mahsulotlarning foydali tomonilari haqida keng turda ma’lumotlar berib o’tdi.
Uchrashuvda ta’kidlanganindek, mazkur kompaniya  faoliyat ko’rsatib kelayotganiga 74 yil bo’lgan bo’lib, hozirgi kunga qadar faqat qizil miya ildizini qayta ishlash bilan cheklanib qolmasdan, boshqa dorilik o’simliklar ekstraktlarini qayta ishlab chiqarib kelmoqda.
Bugungi uchrashuvdan asosiy maqsad, Qoraqalpog’iston Respublikasida ilmiy izlanishlar olib borish, sho’rlanishning oldin olish, hududni yashil hududga aylantirish bo’yicha ilmiy ishlarni amalga oshirish, masalan, tomirdan ekiladigan o’simliklarni ushbu hududga ekish ishlarini olib borishdan iborat.
Uchrashuv davomida tomonlarning asosiy vazifalari, rejalari tinglandi hamda hamkorlikda ishlash shartlari qo’llab -quvvatlandi va shartnomalar imzolandı.

Working relationship with Japan
Today, April 19, the International Relations Department of the Institute arranged a meeting with Jin Tatsuzaki (PH.D), President of Japan’s Tokiwa Phytochemical Company.
The meeting was attended by the rector of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies E.Toreniazov, Vice-Rector for Academic Affairs N.Absattarov, Vice-Rector for Research and Innovation B.B.Jollibekov and the President of the Japanese company Tokiwa Phytochemical Company  Jin Tatsuzaki (PH.D)
In the Assembly, the goals of joint work and plans for exchanging were discussed.
The Japanese gave a lot of information about the history of this company, the names of the companies, as well as the useful methods of these names.
As you can see, this company has been providing services for 74 years, and today it has received scientific work on the processing of not only the  Boyan root, but also other useful medicinal plants.
The purpose of today’s work is to conduct scientific research in the Republic of Karakalpakstan, prevent salinization, turn the region into a green land, for example, grow plants from the root, and also carry out various medicinal plants in the region.
During the meeting, the tasks and regulations of the two parties were discussed, the conditions for joint work were approved and contracts were signed.